Jdi na obsah Jdi na menu
 


PROČ MÁ BERŇÁK BÍLÝ KONEČEK NA OCASE

19. 11. 2007

To, že je berňák impozantní pes, je jasné každému, kdo ho spatří. To, jak mají být rozloženy jednotlivé barvy, aby jeho zbarvení bylo standardní, se dovíme ve standardu BSP, ale proč jsou barvy rozloženy právě tak, jak říká standard, to už se tak lehce nedovíme. Určitě to bude z nějakých důležitých důvodů. Berňák byl přece pes selský a sedláci většinou mají rádi účelné věci a nejsou na nějaké extravagance bez užitku.

Kdysi jsem četla článek o zbarvení tibetské dogy a v něm vysvětlují hnědé tečky nad očima. Je to prý proto, aby pes - i když má zavřené oči - vypadal jako že je vzhůru a střeží. (Výborný nápad pro všechny, kdo si rádi schrupnou u televize a jsou potom ostatními členy rodinné smečky osočováni, že chodí k televizi spát. Stačí namalovat si na víčka druhé oči a je po osočování. Pozor! Tento návod je pouze pro ty, kdož u televize hlasitě nechrápou.) Takže to by mohlo být i vysvětlením pro hnědé tečky u berna.

Vysvětlení bílého kříže na náprsence je také všeobecně známé. Stačí se podívat na švýcarskou vlajku a je to jasné.

Ale ten konec ocasu!! Ten mi nedal spát. Proč zrovna konec ocasu musí být bílý? Jakou funkci to má? Proč by si s tím generace chovatelů dávaly takovou práci? Nechápala jsem dost dlouho. Až do té doby, než jsem se dostala s Carminem za měsíční noci do lesa. Carmino byl na volno a já, zaujatá soustředěním se na to, abych nesešla z cesty, jsem ho moc bedlivě nesledovala. Ticho v nočním lese je tak tajemné a zvláštní, že mi bylo líto rušit ho voláním na Carmina, ale jak zjistit, kde je můj pes, když se ten rošťák umí v lese pohybovat téměř neslyšně? A tak přemýšlím a rozhlížím se a najednou vidím abnormálně tlustou, opilou světlušku. Pohybuje se ze strany na stranu nedaleko ode mě! A v tu chvíli mi to všechno došlo! Ta světluška byl koneček Carminova ocasu. Perfektně mi oznamoval, kde se právě můj pes nachází!

A tak vzdávám hold generacím chovatelů za bílý koneček ocasu, který se jako pohyblivý maják vznáší ve tmách a pomáhá mi rozpoznat ve tmě mého psa, i když je ke mně otočen tou částí, která neštěká.